март 28, 2024
127 Прегледи

Нашият избор: Lille – Lens: Двоен шанс за равенство

29.03.2024 21:00

Двадесет и седмият кръг на Лига 1, след последната пауза за националните отбори преди Европейското първенство в Германия през юни, е рамкиран от две големи заглавия. Първият ще се състои в северната част на Франция, където ще видим традиционното „Derby du Nord“ (в превод „Дерби на Севера“) между Лил и Ленс. Първият мач тази година завърши с равенство 1:1. Кой отбор ще бъде по-щастлив този път и ще се доближи до заветните места в Шампионската лига?

Преди две седмици Лил изигра много добър мач на терена на втородивизионния Брест. Редица шансове обаче бяха превърнати от подопечните на треньора Пол Фонсека само в един гол, отбелязан не от кого да е, а от Джонатан Давид, за когото това беше 80-и състезателен гол в червено-белите цветове на северния френски клуб. Въпреки това Лил инкасира десет минути преди края и за седми път през този сезон напусна гостуване само с точка след равенство 1:1. В петък „кучетата“ се завръщат на любимия си терен, където за последен път загубиха в края на септември и оттогава са непобедени в тринадесет състезателни мача във всички състезания (9-4-0), като за това време осем пъти са запазили чиста мрежа!

След като победиха Брест с 1:0 у дома във важен мач, Lens не успяха да спечелят следващия си домакински мач само седмица по-късно, губейки с 1:3 от борещия се за оцеляване Ница. „Sang et Or“ бяха потопени от трагичните индивидуални грешки, допуснати от защитниците (Медина, Менди и Хусанов), които решиха не само гореспоменатото поражение, но и изпадането до шестото място, където Ленс е по петите на Марсилия, Рен и Реймс. Така отборът на треньора Франк Хайзе определено няма да пътува до терена на много неприятен регионален съперник, особено с оглед на последните десет мача, изиграни в Лил, в които Ленс е загубил осем пъти (1-1-8).

На какво да заложим?

Лил се счита за легитимен фаворит, като се имат предвид последните им резултати и много добрия им домакински рекорд. Въпреки това, мачовете непосредствено след националната пауза, когато отборите до голяма степен не са били заедно, са склонни да бъдат коварни в много отношения, така че ще избера залог за равенство на полувремето или в края на мача. Последните два мача помежду им, изиграни през последната календарна година, завършиха 1:1 и такъв резултат не би бил изненадващ в петъчната предизборна среща. Също така е доста вероятно домакините да нарушат равенството на полувремето след смяната на страните в своя полза.